Projektowanie BIM

Projektowanie BIM, to inaczej modelowanie informacji o budynku (Building Information Modeling). Polega ono w dużym uproszczeniu na wstawianiu wcześniej zdefiniowanych obiektów 3D (ściana, sufit, dach, okno itd.) i nadaniu im odpowiednich parametrów. Parametryczne rysunki BIM znacznie ułatwiają pracę współczesnych architektów i konstruktorów. Technologia jest także korzystna dla inwestorów, który mają swobodny wgląd w cały proces.

Program do projektowania BIM to np. Prota. Jest to specjalistyczne narzędzie dla konstruktorów. Jedną z jego ważniejszych cech jest możliwość szybkiego wykonania kompleksowego projektu w 3D. Wyróżnia się także wieczystą licencją i kompleksowością – ułatwia projektowanie BIM poprzez tworzenie pełnej konstrukcji żelbetowej i stalowej, wraz z raportami obliczeń.

Ten program do projektowania BIM umożliwia także tworzenie połączeń stalowych ze wszystkimi detalami. Dzięki niemu specjaliści nie tylko mają dostęp do najnowocześniejszej technologii, ale także mogą tworzyć w sposób znacznie bardziej precyzyjny i przy odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu – wiele szybszy.

Parametryczne rysunki BIM mogą być odczytywane przez specjalistów z różnych zespołów. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość swobodnej współpracy i komunikacji pomiędzy poszczególnymi zespołami. Wszystkie zmiany są aktualizowane na bieżąco, co eliminuje niemal do zera ryzyko popełnienia błędu.

Podsumowując, Program do projektowania BIM generuje parametryczne rysunki BIM, ułatwia zarządzanie zmianami, przyspiesza projektowanie i umożliwia zautomatyzowane tworzenie kompletnej dokumentacji technicznej. Stanowi to ogromną różnicę, pomiędzy tym co możemy osiągnąć zostając w środowisku CAD 2D.

Określenie „rewolucyjna technologia” nie jest przesadzone. Podejście do projektowania na przestrzeni lat zmieniło się diametralnie. W wielu przypadkach dokumentacja BIM nie jest już stosowana wyłącznie przez wygodę, ale jest formalnym wymogiem. Branża budownicza pochłonęła BIM, albo raczej to BIM pochłonęło branżę.